Téma: Otočení souřadného systému skici - MůjSolidworks.cz

Autor
Příspěvky

24. 7. 2015 v 14:48

Otočení souřadného systému skici #60563

Arnold Jáger
Účastník
3 příspěvky

Zdravím ve spolek.

Chtěl bych se zeptat, zda-li někdo neřešil problém, který nastává při změně standardních problémů. Konkrétně mi jde o toto:

Mám změněné standardní pohledy na tak, že „Horní rovina“ je XY, „Přední rovina“ je XZ a „Pravá rovina“ je YZ.

V tomto stavu pokud vytvořím skicu na pravé rovině, tak z-ová osa je vodorovná a y-ová osa je svislá. Otočit pohled není problém, ale potom je bordel ve vazbách „svislá“ a „vodorovná“. Obdobně je to u vytvoření nové skici na přední rovinu, tam se skici vytvoří hlavou vzhůru (a opakovaným voláním „Kolmý k“ se převerací jen x-ová osa, tuží z-ová osa směřuje pořád dolů)

Za rady předem děkuji.

27. 7. 2015 v 9:47

Odpověď na: Otočení souřadného systému skici #60616

pepe
Účastník
682 příspěvků

Ahoj, trošku tady pleteš jabka s hruškama, člověk se pak v dotazu hrozně zamotá 🙂
Chtělo by to prosím tě dotaz lépe popsat. ROVINA je to, co máš ve stromě prvků. ORIENTACE POHLEDU je to, co používáš jako pohledy ve výkrese, natočení modelu atd… Pak ti možná dokážu poradit 🙂

27. 7. 2015 v 10:46

Odpověď na: Otočení souřadného systému skici #60627

Arnold Jáger
Účastník
3 příspěvky

Ahoj,

dobrá, zkusím to tedy popsat lépe.

Moje situace je:

Moje standardní pohledy jsou změněné následovně (tak, aby globální osa Z byla svislá):

Horní – kolmý pohled na rovinu XY (první osa vodorovná)

Přední – kolmý pohled na rovinu XZ

Pravý – kolmý pohled na rovinu YZ

Podle toho mám přejmenované i tři hlavní roviny ve stromě prvků.

Pokud vytvořím skicu na „Pravé rovině“ potom je skica orientovaná tak, že svislá osa skicije rovnoběžná s globální osou Y (kladný směr vzhůru) a vodorovná osa skici je rovnoběžná s globální osou Z (kladný směr doleva). A z toho plyne, že pokud nakreslím v této skici čáru s vazbou svislá, potom je tato čára rovnoběžná s globální osou Y.

Moje otázka zní:

Jde někde nastavit Solidworks tak, aby vytvořená skica byla orientovaná tak, že svislá osa skici bude rovnoběžná s globální osou Z a měla i stejný směr (vzhůru)?

 

Změna pohledů na začátku zmiňuji hlavně proto, že jsem pohledy už změnil a tento problém to neřeší.

Defaultně je Solidworks nastavený tak, že svislá osa v dílech (a sestavách) je osa Y. Při vytváření skic je tato skutečnost dodržována a osa Y je zároveň svislá osa ve skice a nebo je kolmá na skicu. Změna standardních pohledů sice změní orientaci globálního souřadného systému, takže osa Z je svislá osa dílu, ale skica je při vytváření stále zarovnávána podle osy Y.

 

Snad jsem to už popsal lépe.

😀

28. 7. 2015 v 9:56

Odpověď na: Otočení souřadného systému skici #60642

pepe
Účastník
682 příspěvků

Super popis! 🙂

Každopádně to, co chceš zařídit, v SolidWorks jednoduše (nejspíš) nejde. Vím, že ProE na to má nějaký nástroj, ale v případě Solidu, bys musel každou nově založenou skicu přeorientovat pomocí menu Nástroje > Nástroje pro skici > Změnit, tohle bych asi úplně nedoporučoval 🙁

Když se odprostíme od změny chování souřadného systému SolidWorks… Co takhle nastavení pro automatické natáčení orientace vždy, když zakládáš novou skicu? Nastavení najdeš v Možnostech systému > Skica > tam hned to první zatržítko….

28. 7. 2015 v 12:31

Odpověď na: Otočení souřadného systému skici #60646

Arnold Jáger
Účastník
3 příspěvky

Super!

Děkuji za radu . 🙂 Sice jak říkáš, změnit skicu není úplně ideální řešení, nicméně to dělá to, co jsem potřeboval.

Co se týče automatického natočení pohledu při zakládání nové skici, tak to mám zapnuté od začátku.

6. 1. 2016 v 22:58

Odpověď na: Otočení souřadného systému skici #62435

Blackburn
Účastník
22 příspěvků

No, je potřeba se oprostit od toho že první rovina je pro Tebe X-Y
Všichni kolegové to tak brali a jak jsi popsal, byl potom zmatek s tím co je horizont a co vertikal.

Přední je prostě rovina pudorysu podle které se orientuje vyrobek.

Pro E má tu výhodu že nepotřebuje zakladní roviny ani počátek. I tyto roviny jdou však proházet podle libosti.

Odpověď na téma

Reklama

Reklama