Strom FeatureManager má velmi důležitou vlastnost pro parametrický modelář SOLIDWORKS. Jeho hlavním úkolem je chronologicky řadit vytvářené prvky modelu, které můžete s odstupem času editovat, upravovat, potlačovat, uvolňovat nebo mazat. Jaké jsou další výhody FeatureManageru se dozvíte v tomto příspěvku.
Strom FeatureManager (historie modelu), je umístěný na levé straně okna SOLIDWORKSu. Vizuálně znázorňuje položky a všechny prvky v daném díle nebo sestavě. U výkresů odkazuje na vytvořené pohledy. FeatureManager představuje chronologický sled operací tvorby modelu a slouží k úpravě prvků (objektů), které obsahuje.
Výchozí FeatureManager (1) dílu:
Položky ve FeatureManageru lze klasifikovat podle typu souboru:
- Díl,
- Sestava,
- Výkres.
Výchozí FeatureManager pro díl (vlevo), sestavu (uprostřed) a výkres
FeatureManager dílu
FeatureManager dílu se skládá z následujících položek:
- Filtr – umožňuje vyhledávat konkrétní prvky dílů a sestav (stačí zadat klíčové slovo)
- Název dílu – soubor by měl nést unikátní název, aby nebyly soubory zaměnitelné
- Globální složky – do této skupiny řadíme složky Historie, Čidla, Popisy, Objemová těla a Materiál
- Počátek dílu a referenční roviny – každý díl a sestava obsahují počátek a referenční geometrie (Přední rovina, Horní rovina a Pravá rovina)
- Prvky (objekty) dílu – chronologicky sled vytvářených prvků (objektů) v modelu, které lze zpětně upravovat podle závislosti rodič/potomek
- Roleta – roleta slouží k dočasnému vrácení do předchozího stavu; přetahováním rolety ve stromu FeatureManageru nahoru či dolů můžete postupně procházet sekvencí obnovy dopředu nebo dozadu
FeatureManager sestavy
Strom FeatureManageru sestavy je velmi podobný, jako u dílu. Začátek stromu je stejný a pod počátkem sestavy a referenčními rovinami najdete složky Vazby, do které se chronologicky řadí vytvořené vazby. Následují vložené modely (díly nebo podsestavy).
FeatureManager sestavy se skládá z následujících položek:
- Filtr – umožňuje vyhledávat konkrétní prvky dílů a sestav (stačí zadat klíčové slovo)
- Název sestavy – soubor by měl nést unikátní název, aby nebyly soubory zaměnitelné
- Globální složky – do této skupiny řadíme složky Historie, Čidla, Popisy
- Počátek dílu a referenční roviny – každý díl a sestava obsahují počátek a referenční geometrie (Přední rovina, Horní rovina a Pravá rovina)
- Prvky (objekty) dílu – chronologicky sled vložených souborů (dílů, podsestav a knihovních prvků)
- Vazby – do této složky se chronologicky řadí vytvořené vazby v sestavě
- Sestavové prvky – viz informace níže
- Roleta – roleta slouží k dočasnému vrácení do předchozího stavu; přetahováním rolety ve stromu FeatureManageru nahoru či dolů můžete postupně procházet sekvencí obnovy dopředu nebo dozadu
V některých případech může strom FeatureManageru obsahovat tzv. sestavové prvky vytvořené až v sestavě, nikoliv v dílu. Jedná se například o díry vytvořené pomocí Průvodce dírami, která se mají z technologického hlediska vrtat až po svaření. V takovém případě se díry vytvářejí až na úrovni sestavy. Pokud otevřete některý z dílů sestavy, nebudou v něm prvky zahrnuty. V praxi to znamená, že se úpravy provedené v sestavě projeví pouze ve výkresu sestavy a nikoliv ve výkresech dílů. Zpravidla se u takových děr vkládá poznámka: VRTÁNO PO SVAŘENÍ.
FeatureManager výkresu
FeatureManager výkresu má stejnou úlohu jako ve dílech a sestavách. V praxi se však jeho funkce používají v omezené míře. Všechny prováděné úkony ve výkresu se zpravidla provádějí pouze v grafické ploše (na výkresu) a prostřednictvím PropertyManagerů.
FeatureManager svařovaných a plechových dílů
V dílech jsou FeatureManagery strukturované dále podle toho, zda se jedná o:
- Svařovaný díl (vícetělový díl složený ze svařovaných profilů),
- Plechový díl (možnost rozvinutého pohledu).
Pro svařované a plechové díly jsou FeatureManagery charakteristické dalšími složkami, na základě kterých lze snadno identifikovat, že se jedná o návrh svařovaného nebo plechového dílu. Složky uchovávají informace o parametrech profilů a plechů, které se dále provazují s tabulkou přířezů. Parametry lze s odstupem času snadno upravovat, jako všechny ostatní prvky ve FeatureManageru.
Podrobné informace o FeatureManagerech pro svařované a plechové díly by překročily rámec informací, které jsou podstatou tohoto příspěvku. Pokud vás zajímají informace o takto specificky navrhovaných modelech, podívejte se do Učebnice SOLIDWORKS. V učebnici najdete důležité informace, jak správně navrhovat v SOLIDWORKSu svařované a plechové díly.
Tip: Podívejte se na rozcestník s dalšími příspěvky, ve kterých se dozvíte podrobnější informace a znalosti o SOLIDWORKSu.
Pokud se chcete naučit pracovat v SOLIDWORKSu krok za krokem, včetně pokročilejší práce pro tvorbu výkresů, zprávu dokumentace, tvorbu plechových dílů, svařenců, povrchových modelů a základy pevnostních výpočtů, doporučujeme vám celobarevnou Učebnici SOLIDWORKS.
Komentáře k článku (0)
Přidávat komentáře k článku mohou pouze přihlášení uživatelé.
Chcete-li okomentovat tento článek, přihlaste se nebo se zaregistrujte.