V prvním díle vymodelujeme hnací člen a rám, v tom druhém vytvoříme hnaný člen — Maltézský kříž a ve třetím díle vytvoříme sestavu a pohybovou simulaci. V úvodu však něco málo o původu Maltézkého kříže, po kterém mechanismus získal své jméno.
Maltézský kříž byl vynalezen v roce 1896 a – ačkoliv by to nikdo neřekl – světlo světa spatřil až o rok později, než byl vynalezen film. S filmem má ale kříž hodně společného.
Jeho jednoduchost spočívá v důmyslné mechanické konstrukci, jejímž základem je řešení strhovacího mechanismu, který převádí plynulý posun filmu ve filmovém pásu na pohyb jednotlivých oken, čímž minimalizuje dobu na jejich výměnu. Používá se dodnes, akorát přibyly jeho alternativy. Jméno si získal podle znaku maltézského kříže.
Nyní se vraťme k modelování. Součást nevyžaduje pokročilé znalosti v softwaru SolidWorks a můžete na ní odzkoušet základní operace v režimu modelování součástí. Tvorba modelu vyžaduje určitou míru znalosti ve využívání vazeb a základních příkazů, jako je přidat vysunutím a odebrat vysunutím.
Hnací člen
V Přední rovině načrtněte kruh o průměru 60 mm.
Kruh vysuňte do vzdálenosti 12 mm.
Založte novou skicu v rovině Přední. Načrtněte kruh o průměru 90 mm.
Vysuňte skicu do vzdálenosti 10 mm. Výsledný tvar překontrolujte v náhledu.
Načrtněte na kruhové ploše o průměru 90 mm následující skicu.
Vysuňte kruh o průměru 8 mm do vzdálenosti 10 mm. Výsledný tvar překontrolujte v náhledu.
Na kruhové ploše o průměru 60 mm načrtněte skicu, která vznikne ořezáním dvou kružnic. První kružnici o průměru 60 mm získáte příkazem Převést entity a převedením obrysu kružnice o průměru 60 mm. Druhou kružnici načrtněte tak, aby její střed ležel 80 mm napravo od počátku. Střed kružnice zarovnejte vodorovnou vazbou s počátkem.
Odeberte skicu do vzdálenosti 12 mm.
Z druhé strany načrtněte kružnici o průměru 40 mm. Tento člen poslouží k uchycení hnacího členu k rámu.
Vysuňte kružnici do vzdálenosti 40 mm.
Příkazem Zaoblit zaoblete hrany poloměrem 10 mm tak, jak je to na obrázku.
Změňte barvu modelu například na leskle červenou.
Hnací člen je hotový. Uložte soubor pod názvem Hnací člen.
Rám
Založte nový soubor dílu. Uložte jej pod názvem Rám.
V Přední rovině načrtněte obdélník se středem v počátku o rozměrech 250×100 mm.
Vysuňte náčrt do vzdálenosti 10 mm. Nastavte úkos vytažení 10 stupňů.
Na horní ploše vytaženého kvádru s úkosovými hranami načrtněte opět obdélník tak, aby jeho střed ležel vodorovně s počátkem. Vytvořte mezi středem obdélníku a počátkem vodorovnou vazbu. Označte vodorovnou a svislou stranu obdélníku a vytvořte vazbu Stejný. Tímto krokem se změní obdélník na čtverec. Zakótujte jednu stranu čtverce kótou o rozměru 30 mm. Střed čtverce leží ve vzdálenosti 40 mm od počátku.
Vysuňte čtverec do vzdálenosti 80 mm. Na přední straně druhého vytaženého prvku načrtněte dvě soustředné kružnice o průměrech 40 a 65 mm. Jejích střed leží ve vzdálenosti 20 mm od horní hrany vytaženého prvku.
Vysuňte náčrt do vzdálenosti 30 mm.
Vyberte příkaz Lineární pole. Vyberte poslední dva prvky vysunutí a nastavte rozteč kopírovaných prvků na hodnotu 80 mm. Zkontrolujte náhled a potvrďte příkaz.
Změňte barvu dílu například na modrou.
Nyní máme hotové díl hnacího členu a rámu. Uložte si oba soubory, budete je potřebovat pro tvorbu sestavy.
Komentáře k článku (0)
Přidávat komentáře k článku mohou pouze přihlášení uživatelé.
Chcete-li okomentovat tento článek, přihlaste se nebo se zaregistrujte.